Katalog Blogów Blooger

reklama

środa, 7 grudnia 2011

Żarówki LED - cz.1

Moim poprzednim postem próbowałem nieco przybliżyć wszystkim tematykę diod typu LED. Przyznam się, że z dużym zainteresowaniem wczytywałem się w różne teksty na ich temat i zapoznawałem z licznym komentarzami. Od jakiegoś czasu coraz poważniej rozważam zakup kilku żarówek właśnie tego typu stąd też mój dzisiejszy wpis będzie dotyczyć tego zagadnienia. Chciałbym, jako laik w tym temacie, przedstawić Wam niepodważalne korzyści wypływające z korzystania z oświetlenia typu LED i pokazać, że stosowanie go naprawdę wiąże się z korzyściami ekonomicznymi, czyli z tym, co najbardziej interesuje nas na tym blogu.



Myślę, że na samym początku warto zwrócić uwagę na fakt, iż żarówki LED są obecnie coraz bardziej popularne na polskim rynku i dość śmiało wypierają z niego tradycyjne oświetlenie. Pewnie teraz zastanowi Was, co powoduje, że stają się one z roku na rok coraz chętniej kupowane. Otóż odpowiedź jest całkiem banalna i oczywista. Koszty ich zakupu dość szybko się zwracają, a oszczędności związane z ich użytkowaniem są odczuwalne dla każdego portfela. Ale nie tylko to jest ich dużym plusem, choć bez wątpienia ma istotny wpływ na zakup tego typu żarówek. Otóż oświetlenie LED charakteryzuje się dobrą jasnością. Trzeba także dodać, że jest ono przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ redukują emisję ciepła do atmosfery. Emisja ciepła jest naprawdę minimalna, a żarówki LED praktycznie w ogóle się nie nagrzewają. Ponadto światło emitowane przez nie jest bezpieczne dla oczu i nie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nim promieniowanie UV oraz drganie światła.



Żarówki typu LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła, które może być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Dzieje się tak dzięki temu, że cała dostarczana energia zamieniana jest na światło. Są one około 10-krotnie bardziej oszczędne niż zwykłe żarówki i 2-krotnie od żarówek energooszczędnych. Natomiast dzięki swojej dużej odporności na warunki atmosferyczne i różnego rodzaju wstrząsy mogą być wykorzystywane w tak wielu miejscach.



Jeszcze jednym atutem żarówek LED jest ich trwałość. Według informacji, które udało mi się odnaleźć wynika, że świecą one ok. 100 000 godzin, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Aby lepiej to zobrazować dodam, że trwałość tradycyjnych żarówek ok. 600 godzin, a żarówek energooszczędnych mniej więcej 6000 godzin. Wygląda na to, że mają one dzięki temu całkiem sporą przewagę nad innym oświetleniem, choć mój entuzjazm nieco osłabł, kiedy okazało się, że po upływie 50 000 godzin ilość emitowanego światła zmniejsza się o połowę. Ale co ciekawe, żarówki LED nie wypalają się całkowicie, jak inne, jedynie coraz słabiej świecą. Jedynym minusem diod LED jest ich praktycznie zerowa bezwładność na skoki napięcia L które niestety dość często zdarzają się w polskiej sieci energetycznej. Skoki takie mogą powodować ich trwałe uszkodzenie, dlatego należy je zabezpieczać specjalnymi niskonapięciowymi zasilaczami.


Dla zainteresowanych dodam, że żarówki LED dostępne są w dwóch barwach światła:

- ciepła – ciesząca się ogromnym powodzeniem z powodu pięknej barwy światła najbardziej odpowiadającej emitowanemu przez tradycyjne żarówki.

- biała – dająca krystaliczne, chłodne światło, pięknie eksponująca wnętrza i szczegóły architektoniczne.

 Natomiast ergonomiczny kształt pozwala zastosować te żarówki w większości opraw, bez zmiany ich charakteru.



W sklepach już dziś znajdziemy różnorodne oświetlenie LED-owe. Począwszy od elastycznych wodoodpornych węży oświetleniowych, poprzez żarówki zastępujące tradycyjne modele z małym i dużym gwintem oraz oświetlenie halogenowe, aż po wysokowydajne lampy używane w oświetleniu ulic. Duża popularność tego nowoczesnego oświetlenia bierze się z faktu, że pozwala ono zaoszczędzić nawet 90% energii w porównaniu z klasycznym światłem żarowym o podobnej jasności. Dlatego też uważam, że żarówki te są naszą świetlaną przyszłością i z całą pewnością warto w nie zainwestować, co też sam uczynię i chęcią podzielę się z Wami swoimi osobistymi obserwacjami z zakresu ich użytkowania.



Na końcu zamieściłem tabelkę zaczerpniętą z czasopisma „Komputer Świat”, która odzwierciedla czas, po którym zwróci się nam zakup żarówek typu LED.


2 komentarze:

  1. Koszty energii są jakie są jednak 60W żarówka nie może się w żaden sposób mierzyć z czajnikiem, który pobiera 2000W lub mikrofalą, a mamy w domach jeszcze więcej takich urządzeń

    OdpowiedzUsuń