Katalog Blogów Blooger

reklama

czwartek, 1 grudnia 2011

Małe co nieco o diodach LED

Ostatnio trochę czasu poświęciłem na przybliżenie Wszystkim tematu oszczędzania wody. Wprawdzie nie opisałam w tej kwestii jeszcze wszystkiego, czym chciałbym się z Wami podzielić, ale aby Was nie zanudzić zdecydowałem się na chwilową zmianę tematu.
W tym poście mam zamiar przybliżyć tematykę oświetlenia typu LED. Od jakiegoś czasu zyskuje ono w naszym kraju coraz większą popularność, a nie każdy jeszcze wie czym ono jest, jakie są zalety tego oświetlenia i do czego jest ono wykorzystywane. Wpis ten będzie ogólną charakterystyką tego zagadnienia i będzie mieć charakter przekrojowy. Także przejdźmy od ogółu do szczegółu…


LED jest skrótem od angielskich słów Light Emitting Diode, co w naszym szacownym języku oznacza diodę elektroluminescencyjną. Za jej ojca uważany jest amerykański inżynier (czy kogoś to w ogóle dziwi?) Nicka Holonyaka junior, dzięki któremu weszła ona do produkcji w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ale, ale… nie jest to takie oczywiste, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że została ona wynaleziona już w latach dwudziestych XX wieku i to przez kogo… oczywiście macie rację, wojna amerykańsko-rosyjska jest wiecznie żywa, dlatego też wg niektórych osób jej twórcą jest radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosiew, który jak „mówi” Wikipedia „zauważył, że diody ostrzowe używane w odbiornikach radiowych emitują światło, a w latach 1927-30 opublikował łącznie 16 artykułów opisujących działanie diod elektroluminescencyjnych”. Tak czy inaczej LED to jedna z najnowocześniejszych technologii oświetleniowych i chyba nie ma dla nas większego znaczenie kto ją wynalazł. Najważniejsze, że jest i że dzięki niej możemy zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska, bo przecież ocieplenie klimatu ciągle trwa.
Obecnie oświetlenie oparte na technologii LED powoli podbija rynek światowy, w tym i nasz krajowy. Na dowodów tych słów przytoczę stwierdzenie, które ostatnio przeczytałem, że takie światowe potęgi jak np. Philips przyznają, iż za około 10–15 lat diody LED będą z dzisiejszych 5% stanowiły 95% obrotu w branży oświetleniowej. Także myślę, że warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, jak i samej technologii. Kilka poniższych zdań w skrócie opisuje proces powstawania światła przy użyciu diod. Zostały one zaczerpnięte z mojego ulubionego czasopisma „Komputer Świat”: 

„Dioda to element półprzewodnikowy złożony z dwóch elektrod, z których jedna ma nadmiar, a druga niedobór elektronów. Po przyłożeniu napięcia do elektrod elektrony zaczynają przeskakiwać z jednej do drugiej, a posiadany nadmiar energii emitują w postaci światła. Zależnie od konstrukcji diody i użytych materiałów uzyskujemy różne kolory świecenia. Co ważne, dioda potrafi świecić wyłącznie wąską częstotliwością fali świetlnej, a zatem wyłącznie określonym kolorem, na przykład czerwonym, żółtym czy zielonym, ale nie na biało (kolor biały jest bowiem złożeniem wielu barw). Dlatego, aby uzyskać białą barwę świecenia, wykorzystuje się dwa triki. Pierwszy z nich polega na tym, że dioda emituje światło w niewidzialnym ultrafiolecie, a napylony na soczewkę luminofor świeci na biało. Innym sposobem na uzyskanie światła białego jest zamknięcie w jednej obudowie diod świecących w trzech podstawowych kolorach RGB (czerwony, zielony, niebieski), które mieszają się, dając światło białe. Taka dioda daje też możliwość sterowania w taki sposób, aby uzyskiwać dowolne barwy. Mieszanie się barw podstawowych znamy dobrze z monitorów komputerowych czy telewizorów.”

Skoro wiemy już jak powstaje oświetlenie typu LED powinniśmy też zapoznać się z licznymi zaletami wypływającymi z jego korzystania. Do najważniejszych z pewnością należą:
• niskie zużycie energii elektrycznej, a tym samym
• niewielka emisja ciepła
• duża wytrzymałość na uszkodzenia
• długa żywotność
• niewielkie rozmiary
• możliwość uzyskania różnych barw światła
• praktycznie brak promieniowania UV

Teraz już chyba nikogo nie powinien dziwić fakt, że diody LED można znaleźć w coraz większej liczbie urządzeń codziennego użytku. Może nie jesteśmy tego świadomi, ale diody te stanowią źródło światła dla sygnalizacji drogowej i ostrzegawczej. Ponadto wykorzystywane są w telefonach komórkowych do podświetlania klawiatury, a także pełnią rolę flesza dla wbudowanego aparatu cyfrowego. Jeśli chodzi o większy sprzęt elektroniczny to są one wykorzystywane w netbookach, a także służą do podświetlania wyświetlaczy LCD w telewizorach. Obecnie zyskują coraz większą popularność w samochodowych reflektorach. Poza tym są źródłem światła we wszelkiego rodzaju latarkach, lampkach czołowych i rowerowych oraz oświetleniu dekoracyjnym. Oprócz wcześniej wymienionych zalet diod typu LED jest także ich uniwersalny charakter, co w połączeniu ze sobą sprawia, że ich ekspansja jest tak ogromna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz