Katalog Blogów Blooger

reklama

poniedziałek, 12 grudnia 2011

Telewizor LED - ciąg dalszy o LEDach

Po krótkiej przerwie postanowiłem powrócić do tematyki dotyczącej technologii LED. We wcześniejszym poście opisywałem zalety i wady oświetlenia typu LED, a dziś chciałbym się skoncentrować na telewizorach LED LCD TV. Powodów, dla których warto zainwestować w tego typu telewizor jest co najmniej kilka, ale najważniejszym jest oczywiście dużo mniejsze zużycie energii niż w przypadku telewizorów plazmowych lub zwykłych LCD. Ale może po kolei… ;)

Ostatnio dużo mówi się o technologii LED. LED jest ewolucyjną odsłoną technologii LCD (ciekłokrystaliczna). Dotychczasowe telewizory LCD posiadały niedoskonałe podświetlenie CCFL. Piksele na matrycy ciekłokrystalicznej zmieniały kolory na skutek przyłożonego do nich napięcia elektrycznego. Podświetlenie za pomocą tego typu lamp jest niedoskonałe. Telewizory LED od LCD różnią się rodzajem podświetlenia. W nowych telewizorach LED LCD zamiast kilku lamp fluorescencyjnych znajduje się duża liczba diod LED. Diody te umieszcza się za matrycą lub wzdłuż krawędzi płaskiego ekranu. Dzięki pierwszemu rozwiązaniu (jest to tzw. metoda bezpośrednia, czyli direct) możemy mówić o lepszym w stosunku do standardowych LCD kontraście oraz zdecydowanie większym nasyceniu czerni. Według ekspertów ten typ oświetlenia daje lepszą jakość obrazu, ale telewizory są podobnej grubości jak standardowe telewizory LCD. Drugie rozwiązanie (metoda krawędziowa, czyli Edgelit) występuje w przypadku, kiedy diody LED montowane są na obrzeżach odbiornika, co pozwala znacznie ograniczyć przekrój telewizora, dzięki czemu mogą być one ultracienkie. Niestety jakość obrazu może na tym mocno ucierpieć.



Warto również wspomnieć o tym, że istnieją także dwa podstawowe typy podświetlenia telewizorów LED. 
Pierwszy typ nazywany jest wielokolorowy, a czasami RGB (red, green, blue). Ten typ podświetlenia LED pozwala na prezentację bardziej żywych kolorów na ekranie. Daje on dużo bardziej realistyczne efekty, ale jest także bardziej kosztowny.
Drugi typ nazywany jest białym. Wytwarza on jaśniejsze kolory, które nieco bardziej odbiegają swoimi odcieniami od  barw rzeczywistych. Mimo tego wiodące marki telewizorów koncentrują się jednak na modelach z białym podświetleniem LED.

Na koniec chciałbym jeszcze wskazać kilka podstawowych zalet telewizorów LED LDC. Bez wątpienia należą do nich:
telewizor LED
  • prawdziwa, głęboka czerń,
  • lepszy kontrast w porównaniu do LCD,
  • bardziej równomierne podświetlenie,
  •  mniejszy pobór energii,
  • mniejsza grubość.





Telewizory LED mają jeszcze wiele innych zalet., które już bezpośrednio nie dotyczą samego podświetlenia matrycy. Wiądący producenci tego typu telewizorów starają się wprowadzać do swoich produktów coraz bardziej nowoczesne technologie, które mają na celu poprawienie jakości obrazu: częstotliwości 100 Hz i więcej, funkcje poprawiające jakość kolorów oraz eliminujące smużenie. Poza tym praktycznie wszystkie telewizory LED mają rozdzielczości 1920x1080, a większość z nich ma wbudowany tuner DVB-T, czego nie można powiedzieć o TV LCD. Obecnie ich jedyną wadą może być nieco mniejsza jasność obrazu w stosunku do telewizorów LCD oraz mimo wszystko dość wysoka cena. Ale od czego są promocje w sklepach;)
Myślę, że można by zaryzykować stwierdzenie, że telewizory LED wkrótce całkowicie wyprą z rynku inne używane technologie, np. LCD, których rozwój nie będzie już opłacalny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz