Katalog Blogów Blooger

reklama

sobota, 24 marca 2012

Kupuj z głową: lista zakupów – oszczędność czasu i pieniędzy

Nie od dziś wiadomo, że zaplanowane działanie jest bardziej skuteczne, niż spontaniczne. Można tu przytaczać plusy i minusy planowania i akcji typu spontan. Jeżeli chodzi o zakupy to o wiele bardziej oszczędnym działaniem jest planowanie. Spontany są dobre, jeżeli mówimy i imprezach. W przypadku codziennych zakupów najlepiej planować tzn. zrobić listę zakupów. W ten sposób ustrzeżemy się od kupna niepotrzebnych rzeczy, powtarzających się produktów, a w przypadku żywności uchronimy się od jej przeterminowania lub utratą świeżości.Warto poświęcić chwilę przed wybraniem się na zakupy (powiedzmy 5 minut) Myślę, że tyle czasu nam wystarczy na w miarę użyteczną listę zakupową. Przede wszystkim musimy zobaczyć jakich artykułów na brakuje. Chodzi o jedzenie, chemię domową generalnie to czego używamy codziennie. Wystarczy to tylko spisać. Następnie trzeba się zastanowić ile sztuk tych produktów potrzebujemy. Przy sporządzaniu listy zakupów dobrze też Myślę, że nie ma się co w tym miejscu za bardzo rozpisywać, każdy wie jak spisać listę zakupów odpowiednią dla potrzeb.

A teraz co zyskujemy poświęcając te pięć minut na sporządzenie listy zakupów:
  • Czas – jeżeli zakupy robimy z dużym markecie lub hipermarkecie oszczędzimy tego czasu całkiem sporo. Bywa tak, żeby kupić chleb, bułki i mleko, trzeba z reguły przejść przez całą wielką powierzchnię mijając i  oglądając wszystko po drodze – często od ubrań po  duże AGD. Dobrze przy sporządzaniu listy pogrupować sobie produkty w ten sposób aby nie krążyć za bardzo po działach i regałach. Wiadomo koło siebie wypisujemy  warzywa i owoce, mięso i wędliny itp. Szukamy konkretnych produktów, zamiast chodzić, oglądać  zastanawiając się, czy jest nam to potrzebne, czy nie.
  •  Pieniądze – gdy nie błądzimy po sklepie, nie oglądamy niepotrzebnych rzeczy, jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że nie kupimy czwartego otwieracza do konserw, czy piątego litra mleka, które może się przeterminować. Zakupy robimy świadomie w sposób zorganizowany i przemyślany, efekt tego taki, że mniej wydajemy.
Najlepsze efekty lista zakupów daje, gdy wybieramy się do większego sklepu na większe zakupy np. cotygodniowe, czy świąteczne. W mniejszych sklepach – tych osiedlowych nie oszczędzimy na niej za wiele czasu, ale jeżeli chodzi o pieniądze efekt jest taki sam.

Osobiście lubię mieć przy sobie listę zakupów, wiem czego potrzebuję i tego się trzymam. Spędzanie dużo czasu w sklepie mnie po prostu męczy, a lista skraca ten czas w moim przypadku co najmniej o połowę. Dzięki liście czasem się zdarza, że więcej czasu zajmuje mi stanie w kolejce do kasy z pełnym wózkiem zakupów, niż samo chodzenie po sklepie i wybieranie potrzebnych  rzeczy. Ciekawi mnie jakie jest Wasze podejście do robienia zakupów wg listy, czy korzystacie z tego patentu, czy macie jakieś inne pomysły, żeby zakupy zrobić szybko i nie przynosić do domu tysiąca niepotrzebnych przedmiotów, które kuszą nas odpowiednią ekspozycją na półkach sklepowych.  1 komentarz:

  1. hohoho muszę zapoznać się z tym co tutaj jest napsiane , na pewno pomoze mi to w "projekcie" 5 złotych na dzień

    Pozdrawiam

    masz linka ode mnie :)

    OdpowiedzUsuń