Katalog Blogów Blooger

reklama

wtorek, 24 stycznia 2012

Naziemna telewizja cyfrowa - taniej i lepiej

Czasy kiedy były dostępne tylko dwa programy telewizyjne już dawno odeszły do historii. Obecnie mamy do wyboru kilka tysięcy programów telewizyjnych z całego świata, a gdyby tak policzyć to pewnie ponad sto byłoby w polskiej wersji językowej. Aby oglądać większość z tych kanałów musimy jednak dodatkowo wydawać pieniądze. A to na kablówkę, platformę cyfrową czy jakikolwiek inny dostęp do TV, poza oczywiście oglądaniem telewizji online. Są to dodatkowe koszty. Pomijam jeszcze kwestię płacenia abonamentu, który jak dla mnie jest podatkiem nienazwanym, więc płacić trzeba. Przez tyle lat płacenia abonamentu TV dostawaliśmy tylko kilka programów telewizyjnych nadawanych w systemie analogowym. Cóż taka była wtedy technika i standardy. Na szczęście to się zmienia i mozolnie wykraczemy w erę telewizji cyfrowej. Dlaczego mozolnie? Prace nad wdrożeniem naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczęły się w 2005 roku wraz z przyjęciem przez Radę Ministrów w dniu 4 maja 2005 r. Strategii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej została uchwalona dopiero w roku 2011 r., a ostateczne w Polsce  wyłączenie nadawania analogowego nastąpi do dnia 31 lipca 2013 r.
Mamy ustawę, telewizję cyfrową i jakie z tego płyną korzyści:
  • większa liczba kanałów
  • lepsza jakość obrazu i dźwięku
  • dodatkowe funkcje (chociażby EPG doskonale znany korzystającym z cyfrowej telewizji satelitarnej)
Czego w takim razie potrzebujemy?
Jeżeli mamy telewizor z MPEG-4 to właściwie już niczego. A jeżeli jesteśmy posiadaczami  telewizora analogowego lub telewizora z MPEG-2  musimy dołączyć urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego zwane set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem. Koszt takiego dekodera to minimum 100 zł, ale może być to też kilkaset zł. Natomiast zakup telewizora to minimum 1000 zł

Jakie kanały zatem możemy oglądać?Obecnie nadają trzy tzw. multipleksy. Może trochę przesadziłem mówiąc nadają, ponieważ są dopiero na etapie uruchamiania. 

Multipleks 1 – obecnie zawiera następujące kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, oraz Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV, TTV. Telewizja Polska po osiągnięciu pełnego zasięgu multipleksu 3 zwolni zajmowane w tym multipleksie kanały na rzecz innych nadawców.

Multipleks 2 (przeznaczony dla nadawców komercyjnych) to obecnie:
 Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TVN 7, Polsat Sport News.

Multipleks 3 (przeznaczony dla Telewizji Polskiej) przeznaczony jest: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia, TVP Polonia

Obecnie Multipleks 2 pokrywa ponad 90% kraju. Ta sama sytuacja będzie dotyczyć multipleksu 1 w czerwcu tego roku. Natomiast multipleks 3 uruchomiony jest pilotażowo i dopiero trwają prace na harmonogramem. Szczegółową mapę zasięgu można zobaczyć na:

Po zwolnieniu częstotliwości przez kanały analogowe w przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy zarówno z bezpłatnymi kanałami jak i płatnymi. Docelowo będzie można odbierać około 30 programów telewizyjnych. W końcu będzie jakaś różnorodność, możliwość wyboru i nie będziemy zdani na drogie satelitarne platformy cyfrowe czy sieci kablowe. Zasadniczo za darmo – celowo pomijam kwestie abonamentu – jest to w końcu opłata za posiadanie odbiornika, a nie za odbiór. Przy większej różnorodności kanałów i tak wolę płacić abonament niż opłacać kablówkę. Nie oglądam więcej telewizji niż godzina dziennie. Może to mało popularny pogląd, ale i tak korzystając z kablówki powinniśmy płacić abonament TV i wcale nas to z tego obowiązku nie zwalnia. Przynajmniej teraz płacąc abonament mogę oglądać większą liczbę kanałów niż to było kilka lat temu. Myślę, że naziemna telewizja cyfrowa stanie się dobrą alternatywą dla tych, którzy sporadycznie korzystają z TV, ale mimo wszystko chcą od czasu do czasu zobaczyć coś ciekawego. Ciekawy też jestem czy w ramach bezpłatnego odbioru znajdą się jakieś interesujące programy tematyczne;) A jakie jest Wasze zdanie na temat naziemnej telewizji cyfrowej?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz