Katalog Blogów Blooger

reklama

piątek, 20 lutego 2015

Darmowe oprogramowanie, czyli open source na Twoim komputerze

źródło: http://cqtl.columbusstate.edu/teach/
opensource/open_source.php
Posiadanie komputera jest w dzisiejszych czasach tak oczywiste, że jeśli ktoś go nie ma, to wywołuje u nas niemałe zdziwienie. Można nie mieć telewizora, ale nie mieć komputera z dostępem do Internetu to wręcz niewyobrażalne. Ale niestety komputer równa się wydatki. I jak sobie z tym poradzić, skoro nasz budżet domowy jest skromny, a my chcielibyśmy jeszcze co miesiąc odłożyć trochę grosza? Jest na jeden sposób i to darmowy! Zamiast kupować system operacyjny, program antywirusowy czy różne programy, skorzystajmy możliwości, jaką daje nam OPEN SOURCE. Oprogramowanie i w ogóle programy komputerowe należące do open source są w 100% darmowe i w 100% legalne :) A co ważne, i co według mnie jest ich ogromnym plusem, dzięki darmowemu kodowi źródłowemu wszelkie błędy czy nieprawidłowości są w nich szybciej wychwytywane przez użytkowników i poprawiane. Można powiedzieć, że cały czas ktoś nad nimi pracuje.
Postaram się teraz podać Wam kilka alternatywnych darmowych przykładów programów dla ich komercyjnych odpowiedników.


  1. Zamiast płacić za system operacyjny Windows zainstalujmy na komputerze LINUXa.
  2. Dobrą alternatywą dla pakietu Microsoft Office jest OpenOffice.
  3. Nie musimy kupować programu antywirusowego, ponieważ możemy użyć avast! Free Antivirus, BitDefender Anti Virus Free, ESET NOD32 Editio lub jeszcze kilka innych.
  4. Jeżeli chcemy skompresować pliki możemy posłużyć się programem WinRAR, UltimateZip czy 7-Zip.
  5. Jeśli potrzebujemy kodeków obrazu i dźwięku zainstalujmy K-Lite Codec Pack Standar, K-Lite Codec Pack Full, X Codec Pack.
  6. Potrzebujesz programu do wymiany plików sieciach peer-to-peer? Wybierz eMule, BearShare lub BitTorrent.
  7. Gdy potrzebujemy zapisać jakikolwiek dokument w formacie PDF zainstalujmy program doPDF.
  8. A może chcesz stworzyć stronę internetową? Do dyspozycji masz np. Pajączek NxG Professional
  9. Jako przeglądarka zdjęć bardzo dobrze sprawdzi się darmowa Google Picasa lub też XnView, FastStone Image Viewer czy IrfanView.
  10.  Jeśli potrzebujesz programu do konwersji obrazu i dźwięku możesz skorzystać z MediaCoder
  11. Może szukasz darmowego programu do odtwarzania filmów? Proponuję ALLPlayer, Winamp (też muzyka), natomiast do odtwarzania filmów z napisami możecie wybrać też coś polskiego – BestPlayer.
  12.  Natomiast do odtwarzania muzyki możesz wybrać AIMP
  13.  A kiedy będziesz chciał wypalić płytkę z owym filmem, muzyką czy obrazem skorzystaj z Nero, Ashampoo Burning Studio lub Burn4Free.
  14.  Jeżeli nasz komputer jest zbyt mulasty skorzystajmy z CCleaner, który świetnie usuwa, np. nieużywane pliki.
  15.  Gdy potrzebujemy usunąć konie trojańskie lub internetowe robaki proponuję Trojan Remover. 
  16.  Aby za darmo z kimś porozmawiać, zamiast płacić dodatkowo za telefon czy SMSy możemy skorzystać ze Skype, GG czy też Tlen.
  17.  Potrzebujesz zrobić kopię bezpieczeństwa swojego dysku – wybierz CloneDVD.
  18.  A może potrzebujesz programu do stworzenia wirtualnego napędu? Proszę bardzo – DAEMON Tools.
  19.  Nie zapominajmy także o darmowych przeglądarkach internetowych, np. Mozzila FireFox, Chrome czy Opera.
Oczywiście liczba darmowych programów jest naprawdę imponująca i znalezienie ich w sieci nie stanowi żadnego problemu, dlatego ja jedynie chciałem tutaj zasygnalizować to zagadnienie i podać kilka przykładów takich programów :) 

3 komentarze:

  1. Korzystam z OpenOffice, avast! Free Antivirus, WinRAR, 7-Zip. Picasa 3 i darmowyc przeglarek internetowych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Od momentu kiedy posiadam komputer starałem się zawsze korzystać z oprogramowania freeware i open source, choć istnieją wyjątki od których nie mogłem znaleźć odpowiednika. Nie mogłem się przekonać do Linuxa i korzystam z Windowsa, tak samo miałem z Gimp'em do którego nie mogłem się przekonać więc musiałem zakupić Photoshopa

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecnie jest taki wybór oprogramowania open source że na prawdę jest w czym wybierać. Praktycznie każdy płatny program posiada darmowy odpowiednik choć wiadomo ze niektóre nie będą tak proste w obsłudze jak te darmowe, czy nie będą posiadać odpowiednio dużo funkcji. Wspomnianego Photoshopa, Premier'a czy Pinnacle raczej będzie trudno zastąpić nam czymś darmowym.

    OdpowiedzUsuń